Babák minden áron
Több tucat csecsemő egy bölcsődében, mind béranyáktól születtek Ukrajnában. Az ország vezető orvosilag segített reprodukciós szolgáltatásokkal foglalkozó ügynöksége, a BioTexCom által készített felvétel felélesztette a kereskedelmi béranyaság körüli vitát
A babák között vannak amerikai, olasz, spanyol, kínai, francia és német csecsemők is, de érkeztek Bulgáriából, Romániából, Ausztriából, Mexikóból és Portugáliából is. A határzárak és utazási korlátozások miatt a szüleik hetekig, adott esetben akár hónapokig nem tudtak értük jönni.
Béranyaság: a nők kihasználása vagy a jövő technológiája?
Az Unreported Europe meglátogatta a vállalat kijevi telephelyét. Naponta jelentkeznek potenciális béranyák, az ügynökség évente több mint 300 születést regisztrál. A tulajdonos, Albert Tochilovsky büszkén hirdeti magát az egyetlen európai szolgáltatótanak, garantált eredményekkel. „Néhány pár a babájuk nemét is eldöntheti. Ez több európai országban be van tiltva, itt nálunk azonban nincs korlátozás. Sőt, reméljük, hogy a még precízebb technológiákat is, mint például a CRISPR-t is engedélyezni fogják, amellyel már a szem színét és egyéb tulajdonságokat is előre ki lehet választani” – mondta Tochilovsky.
Az igazgatót gyakran vádolják gátlástalansággal, már több bírósági vizsgálattal is szembesült. A kritikákat azonban félresöpri: „Egész országokban betiltották a szervezeten kívüli megtermékenyítést. Most pedig azt mondják, hogy 2025-ig minden harmadik gyermek kémcsőből fog születni. Jön a posztindusztriális gazdaság. Béranyaság, agyhoz kapcsolódó chipek: Ez a jövő.”
Az Egyesült Államokon kívül csak néhány európai országban legális
A béranyaság szigorúan be van tiltva 8 európai országban is. Más országokban törvények híján tolerálják, Nagy Britanniában és Görögországban viszont törvényes – de nem kereskedelmi alapon. Oroszországban és Ukrajna azon kevés országok közé tartozik, ahol legális a kereskedelmi béranyaság.
Ukrajna a hirdetők szerint olcsóbb és könnyebben hozzáférhető, mint az Egyesült Államok. A nemzetközi béranyaságból származó bevételek becslések szerint meghaladják az 5 milliárd USA dollárt. Az elmúlt öt évben Ukrajnában több mint 4000 gyermek született a béranyától, 90 százalékuk külföldi szülőké.
Ez egy olyan piac, amely az az ukrán gyermekjogi biztos szerint kizsákmányolja a nőket, megsérti a jogaikat, illetve a gyerekek jogait is. Bár az országban törvényesnek számít, a béranyaság szabályozása elég szegényes, így teret ad az egyébként virágzó ügynökségek és közvetítők rossz gyakorlatának.
Mykola Kuleba ukrán gyermekjogi ombudsman szerint Ukrajna gyakorlatilag egy béranya-szupermarket lett. „A gyerek árucikké válik, a nő pedig maga az inkubátor, ami hordozza és védi a terméket valaki más számára. Ha a vevők a terhesség alatt úgy döntenek, hogy mégsem szeretnének gyereket, akkor a nőnek abortuszra kell mennie. Ha nem teszi, akkor vissza kell fizesse az összes befektetett költséget.
Ha pedig szülés után a vevők mégsem akarják elvinni a gyereket, akkor árvaházba kell adni, hiszen a béranyának nincs joga megtartani” – mondta Kuleba.
Egy béranya szemszögéből
Az Unreported Europe stábja felkeresett több béranyát is, közülük egyedül Olga Kicena vállalta arccal az interjút. Azt mondja, egyszer sem érezte magát kihasználva, az orvosi nyomon követés pedig kifogástalan volt. Számára a béranyaság egy lehetőség volt arra, hogy megváltoztassa az ő és 13 éves lánya életét.
„Kezdettől tudtam, hogy a gyerek nem marad nálam. Így nem alakultak ki az anyai érzések vagy érzelmek a terhesség alatt. Van egy saját gyermekem, akit imádok és aki felé érezhetek. Itt csupán a felelősségérzés volt meg. Hogy valaki más gyereke van rám bízva 9 hónapig, és oda kell nekik adjam utána” – mondta Olga.
Franciaországban is sokan fogadnak ukrán béranyát
Franciaországban több pár is úgy döntött, Ukrajnából fogad béranyát. Celine és Maxence ingatlanügynökök, 10 éve házasok. Miután felfedezték, hogy Celine meddő, a pár éveken keresztül asszisztált reprodukciós technikával próbálkozott. Több sikertelen megtermékenyítési és in vitro kísérlet után azt mondják, a béranyaság volt az utolsó lehetőségük.
A házaspár nyáron utazott Ukrajnába, hogy belevágjanak az eljárásba – egy olyan ügynökségnél, ahol állításuk szerint garantálják a biztonságot számukra és a béranya számára is. Azt mondták, nagyon komoly orvosi indokkal lehet csak béranyát fogadni Ukrajnában. „Nem béranyát, nem egy szolgáltatást veszünk, hanem igazolt orvosi okaink vannak. A sperma adományozóján egészségügyi felmérést végeznek, nekem pedig orvosi igazolást kell benyújtanom, hogy meddő vagyok, és képtelen vagyok teherbe esni. Olyan érzésem van, hogy néha az emberek azt hiszik, hogy ellopom valakinek a gyerekét. De ez annyira nem igaz. Mert a béranya bár kihordja a gyereket, de nem az övé, semmilyen szempontból, a génállománya sem. Amikor lehetséges, a tervezett anya petesejtjeit használják, ha nem, akkor pedig donortól kapják, szóval nem a béranya petesejtjéről van szó” – mondta Celine.
Céline és Maxence hitelt vettek fel, hogy valóra válthassák álmukat. A gyermekvállalás számukra 70 ezer euróba kerül. De sem az ár, sem a törvény nem tudta őket visszatartani. Szerintük engedélyezni kéne a béranyaságot, akárcsak a többi asszisztált reprodukciós technikát.
Hol van a határ?
A béranyaság ellenzői nem ismernek kompromisszumot, szerintük ez a fajta kereskedelem kihasználja a nőket és megkérdőjelezi a származás fogalmát is.
René Frydman Franciaország leghíresebb nőgyógyásza. Ő a tudományos apja az országban az első in vitro megtermékenyítéssel – 38 éve – született csecsemőnek. Küzdött azért. Hogy az egyedülálló nőknek és leszbikus pároknak is legyen joga az orvosi segítséggel történő reprodukcióhoz. Szerinte a béranyaság a vörös vonal, azt már nem szabad átlépni.
„Aki már annyi szülésen van túl, mint én, aki már annyiszor átéltem azokat a pillanatokat, amikor az anya szül. Ha belépünk egy kereskedelmi rendszerbe, akkor már egy szervezetről van szó, közvetítőkkel, kizsákmányolással. Szóval én inkább az asszisztált reprodukciós technikák és az orvosi kutatás fejlesztésére koncentrálok, hogy ritkább legyen a meddőség” – mondta Frydman.
A professzor szerint a genetikát nem lehet túlértékelni: „Nem mindig tudjuk a miértekre a válaszokat. A hozzánk érkező párok 40%-a soha nem fogja megkapni azt a gyermeket, akire vágyik. El kell fogadnunk, hogy nem tehetünk meg bármit, bármi áron. Folyamatban vannak kutatások, például épp a méhtranszplantáció fejlesztésén dolgozunk. Nyilván nem fog tudni mindenkinek segíteni, ez bonyolult. Hogy honnan is származik a méh, ki adja? Ez az egész nem könnyű. De legalább nincs benne üzleti érdek” – tette hozzá.
19 évig tartó adminisztráció
Az új francia bioetikai törvényjavaslatban, amelyet nemrég fogadott el az Országgyűlés, fel sem merül, hogy eltöröljék a béranyaság tilalmát. Egy új módosítás azonban megerősíti az úgynevezett szándékolt szülők azon kötelezettségét, hogy örökbefogadási eljárást indítsanak annak érdekében, hogy a külföldön, béranya által szült gyermek törvényes szüleiként ismerjék el őket.
Sylvie és Dominique Mennesson 19 éven keresztül küzdöttek, hogy a béranyától származó ikreik törvényes szüleiként ismerjék el őket. Gyermekeiknek amerikai születési anyakönyvi kivonatát a francia bíróságok nem ismerték el. Sylvie meddő, az örökbefogadás lett volna az egyetlen lehetőségük, ami viszont szóba sem jöhetett.
Évekig tartó bírósági eljárás, és az Emberi Jogok Európai Bíróságának Franciaországgal szembeni döntése kellett ahhoz, hogy a legfelsőbb francia bíróság végül elismerje a párt törvényes szülőkként. Tankönyvi eset. Azóta szándékolt szülők tucatjai profitáltak a döntésből, és el tudták fogadtatni a külföldi születési anyakönyvi kivonatokat. Az új törvényjavaslat azonban ismét kötelezővé teheti az örökbefogadási eljárást.
„Azt hiszik, ez majd visszatartja az embereket, pedig valójában, ha egy pár gyereket szeretne, akkor készek hegyeket mozgatni, akkor bármire képesek. A gyermekek jogai számítanak. És az nem normális, hogy diszkriminálják őket. A mi lányainkat évekig szellemgyerekeknek hívták, ők voltak a Köztársaság szellemei. Itt is voltak, meg nem is, papíron viszont nem léteztek. Ettől pedig elég bonyolulttá tette a mindennapi életet. Az sem normális, hogy külföldre kell menni, hogy egyáltalán gyerekünk lehessen. Ezt Franciaország is meg tudná oldani, akár önkéntes alapon, hogy megakadályozza a szélhámos ügynökségeket, istentudja honnan, hogy becsapják a párokat” – mondta Sylvie Mennesson.
Mitől ideális egy családmodell?
Egy száz tagból álló francia csoport egy olyan jogi keretet szorgalmaz, amelyek védenének minden érdekeltet, a gyermekeket és a szülőket is. Egyikük, Genevieve Delaisi de Parseval, pszichoanalitikus és bioetikai szakértő. Szerinte újra kell gondolni a hagyományos szülői modellt: „A társadalmunk folyamatosan változik. Még vannak a szaporodásnak korlátai, ugyanakkor szinte mindenki akar gyereket. Szerintem lehet gyerek nélkül is élni, de mindenki akar kisbabát. Nekünk ezért segíteni kell a kortársainkon, hogy ezek a gyerekek a lehető legjobb körülmények között születhessenek meg. Egyik történet sem egyszerű, sőt, nagyon összetett kérdésekkel állunk szemben. Viszont úgy gondolom, hogy egy gyermek számára az a fontos, hogy akarják őt, és tiszteljék is. Tisztelni kell minden szereplőt, a béranyát is. Nem szabad összekeverni az ivarsejtet egy élőlénnyel. Egy pszichoanalitikus nem foglalkozik a ivarsejtekkel. Az emberi élőlény számít” – mondta Delaisi de Parseval.
Két férfi egy babakocsival
Olaszországban szintén tiltott a béranyaság. Andrea Simone és Gianni Tofanelli Milánóban élnek a hat éves kislányukkal, Annával. Az Egyesült Államokban házasodtak össze még 2013-ban, mielőtt engedélyezték volna az azonos neműek házasságát Olaszországban. Ott tudtak belevágni a családalapításba, béranya segítségével. Olaszországban egy éven át hadakoztak, mire elfogadták a szülői anyakönyvi kivonatot és 2018-ban elismerték őket Anna törvényes szüleiként.
Andrea „Két férifi egy babkocsival” címmel írt egy könyvet, hogy az emberek gondolkodásmódját formálja – meg persze Anna kedvéért. „Azt szeretném, hogy egy nap ő maga is elolvassa és értse a történetét. A legfontosabb szerintem, hogy annyi szeretettel halmozzuk el, amennyivel csak lehet. Ez a legfontosabb üzenet, amit át szeretnénk adni, hogy ez a család tele van szeretettel.”
Gianni még hozzátette: „Azt akarjuk mondani, hogy az olyan gyerekek, mint a miénk is, őket nagyon várták. Persze biztosak vagyunk benne, hogy a váratlanul fogant gyerekeket is ugyanígy tudják szeretni. De a mi kislányunk egy nagyon erős, nagyon határozott döntésnek köszönhetően született, és nincs kétség, maximális az elhivatottság.”